Премиерът Желязков обяви важна дата за еврото
Конвергентният доклад за присъединяване към еврозоната ще бъде поискан след 18 февруари, когато бъде внесен проектът на Държавния бюджет. Това стана ясно от думите на премиера Росен Желязков в "Панорама".
Той посочи, че бюджетът, който ще бъде предложен, трябва да е с таван на дефицита до 3 %.
"В приоритетите, които записахме заедно с "Демократична България" в коалиционното споразумение, присъединяването към еврозоната е основна цел и приоритет", подчерта Желязков.
Той посочи, че страната ни трябва да покрие изисквания за дълг, инфлация и дефицит. И в момента, в който ги покрие да подаде искане за конвергентен доклад.
"Ние не търсим прозорец, а устойчивост на публичните финанси", изтъкна премиерът.
Попитан кога е разбрал за това, че той е номинация за премиер, Желязков подчерта, че в хода на преговорите, особено с "Демократична България", не са срещнали разбиране за това, че носенето на политическа отговорност в лицето на политическия лидер е предпоставка за стабилно правителство и мнозинство.
Той посочи, че решението за номинацията му се е случило около декември.
"Те отказаха и номинацията и ние прекъснахме разговорите с ДБ", припомни Желязков.
Според него разговорите не са били напразни, тъй като над 90% от Споразумението за съвместно управление е направено с тях.
Желязков посочи, че именно това е било и причината да прекъснат преговорите, тъй като от БСП и ИТН са заявили, че номинацията за премиер е била приемлива.
"А ние не споделяме виждането за неутрален, равноотдалечен кандидат за премиер", подчерта Желязков.
"Ако ДБ бяха част от управляващото мнозинство, а и част от кабинета, мисля, че много по-сериозно и стабилно щеше да изглежда управлението", посочи той.
Желязков подчерта, че подкрепата на "Демокрация, права и свободи - ДПС", е било необходимата предпоставка, правителство да бъде гласувано и да се ползва с необходимата политическа подкрепа за всички действия, които трябва да се предприемат.
"ДПС-Ново начало" не е част от мнозинството и кабинета. Всяко нерегламентирано влияние, независимо дали е от политическа формация, или лице, има начини да се преследва по закон, обясни той.
Относно имунитетите Желязков заяви, че решението на парламента най-вероятно е продиктувано от съображения, свързани с мотивите за искането.
"Нямам съмнения, че парламентът е постъпил съобразно разбиранията на мнозинството, така и съобразно закона и правомощията си", заяви Желязков.
Попитан от кого ще се търси по-широко мнозинство от 160, Желязков заяви, че в много малко случаи има необходимост от това. Той даде пример с избора на ВСС.
"Няма предпоставки да не търсим широко мнозинство, важното е да излъчи кандидати, които ще се ползват с доверие", посочи Желязков.
"Когато настане момента за избор на органи, регулатори, тогава ще има разговори с всички", подчерта Желязков.
Попитан дали ще бъде увеличена или намалена подкрепата за Украйна, Желязков припомни, че страната ни помага още от първия ден на страната.
"Ще продължим с всички мерки на ЕС и НАТО и да бъдем солидарни с каузата на Украйна", категоричен бе премиерът.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.